Ako skladovať cukrovinky, aby ste si na Vianoce skutočne pochutnali?

Ako skladovať cukrovinky, aby ste si na Vianoce skutočne pochutnali?

Pečenie vianočných cukroviniek je obľúbený sviatočný rituál, ktorý ale zaberá množstvo času a námahy. O finančných výdajoch na veľké množstvo surovín ani nehovoriac. Pokaziť výsledok zlým skladovaním by bolo na zaplakanie. Aké podmienky jednotlivým druhom svedčia a na čo si dať pozor, sme pre vás zhrnuli v nasledujúcom článku.

V krabici ako v bavlnke

Všeobecne platné pravidlo káže skladovať cukrovinky v chlade, suchu a tme. Vyhnite sa však treskúcemu mrazu, a to hlavne v prípade cukroviniek s čokoládovou polevou, ktorá je náchylná na popraskanie a na vyzrážanie tuku na povrchu.

Väčšinu cukroviniek  môžete uložiť do plastových či plechových dóz vystlaných papierovým obrúskom. Dobre tesniace nádoby ocenia hlavne perníky, sušienky a linecké cukrovinky, ktoré majú zmäknúť až počas skladovania.

Spoľahnúť sa pritom môžete na osvedčenú babskú radu – do krabičky s perníkmi vložte rozkrojené jablko. Cukrovinky nasiaknu jeho vlhkosť a potom sa doslova rozplývajú na jazyku. Z času na čas však jablko vymeňte, aby nezačalo plesnivieť alebo hniť.

Perníčky

Vetranie povolené

Pravidlo „vzduchotesnosti“ má svoje výnimky. Patrí k nim skladovanie cukroviniek, u ktorých je zvlhnutie naopak nežiadúce, ako sú kokosky alebo snehové pusinky. Lepšie im preto svedčia papierové vrecká alebo krabice, ktoré nezabraňujú prístupu vzduchu.

ETA TIP: Základom lahodných kokosiek a pusiniek je správne našľahaný sneh. Poradíme vám ako na to.

Cukrovinky plnené krémom a nepečené druhy určené k priamej konzumácii potom pripravujte až tesne pred Vianocami. Uložte ich do uzatvárateľnej krabičky a šup s ňou do chladničky.

Votrelcom vstup zakázaný

Pred uložením cukroviniek do krabíc vždy myslite na ich chúlostivosť a tendenciu ľahko absorbovať okolité chute a pachy. Dózy pred použitím dobre vymyte, a to aj v prípade, že ste ich od minulých Vianoc nepoužívali. Potom ich dôkladne vysušte a až potom do nich začnite skladať cukrovinky.

Podobné druhy cukroviniek si spolu pomerne dobre rozumejú, a tak ich môžete skladovať v jednej dóze. Pokiaľ vám to však úložné priestory dovolia, vždy je lepšie mať pre každý druh samostatnú nádobu. Obzvlášť dôslední buďte u bezlepkových cukroviniek pripravených pre stravníkov s intoleranciou či alergiou na lepok. Vždy ich odložte stranou, aby nedošlo ku kontaminácii a následným zdravotným komplikáciám.

Cukrovinky tiež dobre izolujte od iných aromatických potravín, ktorými by mohli napáchnuť. Lineckým s vôňou slaniny by ste asi potešili iba málokoho.

Vianočné pečivo

ETA TIP: Cesto, ktoré nechávate odležať v chladničke zabaľte do potravinárskej fólie a uzavrite ju zváračkou.

Pokiaľ máte vo zvyku skladovať cukrovinky na balkóne, nezabudnite ich zabezpečiť pred nepozvanými hosťami. Nechránené papierové krabice sú pre vtákov často lákavou výzvou.

Prebytky dajte k ľadu

A čo si počať so zvyškami, nad ktorými už po Vianociach každý ohŕňa nos? Väčšinu cukroviniek môžete bez obáv uložiť do mrazničky, kde zostanú zazimované až niekoľko mesiacov. Aj tu však platí, že je potrebné cukrovinky dobre zabaliť – najlepšie do uzatvárateľnej a perfektne tesniacej plastovej krabičky.

Dopriať si ich potom môžete napr. na jar, až sa vám bude cnieť po sviatočnej atmosfére. Jednoducho ich necháte pár hodín „povoliť“ pri izbovej teplote.

ETA TIP: Naučte sa mraziť aj ďalšie potraviny. Ušetríte tak čas aj peniaze.